Transformačný koučing, časť druhá
Intuícia v koučingu
V PRVEJ ČASTI ČLÁNKU (NOVÝ FÉNIX 10/2017 NA STR. 33) SME SA VENOVALI TOMU, ČO JE KOUČING, ČO NÍM NIE JE A PRE KOHO JE KOUČING URČENÝ. HOVORILI SME O KOUČINGU ZAMERANOM NA ZMENU AKCIE, KEĎ SA KLIENT POHYBUJE VÄČŠINOU NA ÚROVNI ROZUMOVEJ, ALE AJ O KOUČINGU TRANSFORMAČNOM, KEĎ SI KLIENT SIAHNE PO SVOJE ODPOVEDE HLBŠIE DO SVOJHO VNÚTRA, DO SRDCA, ČI DO SVOJEJ DUŠE.
Text a foto: Ing. Tatiana Červená, ACC, koučka osobného rozvoja
To chce samozrejme aj od kouča viac. Vyžaduje si to schopnosť vedenia klienta cez srdce. Schopnosť opustiť svoje telo a hlavu, a prejsť do inej, vyššej formy nášho bytia. Jedna z kompetencií, pravidiel podľa ktorých koučujeme, hovorí o zohľadňovaní intuície v práci kouča, o nasledovaní cítenia, či o „nevedomosti“ kouča. Za túto kompetenciu som medzinárodnej federácií koučov veľmi vďačná, pretože dala mojej práci úplne iný rozmer.
V koučingu je intuícia v podstate „radarom“, ktorý slúži na vytvorenie kontaktu s vnútorným svetom klienta. Intuitívne počúvanie nám pomáha všímať si viac než len to, o čom sa hovorí. Vďaka spoznávaniu symbolov, metafor, snov, neverbálnej komunikácie a zmyslového vnímania nám pomáha počuť aj to, čo povedané nebolo, to, čo je pre nás neznáme. A práve to je kľúčom k nevedomému klientovmu zdroju emocionálnych informácií.
Na nevedomú komunikáciu sa môžeme nastaviť. Vtedy centrum mozgu, ktoré obsahuje teoretické vedomosti, pracuje s hlbšími limbickými štruktúrami, aby sa naše intuitívne schopnosti mohli zjednotiť s teoretickými vedomosťami, a tým nám pomohli dosiahnuť lepší súzvuk s klientom. No a pri takomto nastavení kouča a klienta ide v podstate o rozhovor dvoch sŕdc. Je to súlad, ktorý pripomína ľahkosť letu motýľov. Sme dvaja a stávame sa jedným. Jedným spolu s jednotou, v ktorej sa nachádzame.
Ako sa však na nevedomé, teda intuitívne myslenie nastaviť? Ako sa nastaviť na vyššiu formu nášho bytia, o ktorej sme hovorili? V hlavách nám prakticky stále víri prúd myšlienok, a to zvlášť v dnešnej uponáhľanej dobe. Avšak doba je uponáhľaná natoľko, nakoľko si ju sami uponáhľanou urobíme. Rovnako je to aj s nastavením na vyššiu formu nášho bytia. Je na každom z nás, v akej forme bytia sa rozhodne nachádzať. Nakoľko sa rozhodne zotrvať v hlave, a teda na úrovni mysle a logiky, a nakoľko sa odhodlá vstúpiť do vyššej úrovne nášho bytia, do srdca, či svojho ducha. Tu je naše myslenie a konanie riadené vnútornou silou, zvanou intuícia. Prirodzenú schopnosť intuície máme všetci, ale naša kultúra a vzdelanie nám často bránia v jej používaní. Tým sa oddeľujeme od svojej vnútornej múdrosti. Intuíciu nahrádzame logikou. Ako sme už hovorili, logické myslenie však patrí do úplne inej sféry fungovania človeka a intuíciu nahradiť nemôže. Logika je funkciou mysle, inštinkt funkciou tela a intuícia funkciou srdca, teda ducha.
INTUÍCIA
Intuícia je definovaná ako náš šiesty zmysel, pocit v duši, alebo v oblasti solar plexus. Pocit správneho nastavenia, či naladenia na naše „vyššie Ja“. Ako poznanie a pochopenie bez potreby vedomého zdôvodnenia. Ako sa teda na to „vyššie Ja“ naladiť?
Základom nastavenia na intuitívne myslenie a teda aj nastavenia na vyššiu formu nášho bytia je viera a dôvera. Myšlienky, ktoré nám intuitívne prichádzajú intelekt vysvetliť nedokáže. Dokáže však zavnímať, že sa stalo niečo, čo „ho presahuje“. Pomôže nám to pochopiť. Veci budeme zrazu poznať a cítiť. Je však opäť len a len na nás, či sa intelekt rozhodne veriť. Pokiaľ áno, vitajte, vnímajte a poznávajte, je nám to dané všetkým. Pokiaľ sa intelekt rozhodne neveriť, človek zostáva v nastavení hlavy, teda rozumu a myšlienok, a cestu k svojej vnútornej sile si tým uzatvorí. Pre používanie našej vnútornej sily v živote, pre intuitívne myslenie je bez pochýb dôležitá aj dôvera. Dôvera v seba a dôvera v intuíciu, že ma povedie tým správnym smerom.
Nemenej podstatné pre prácu s intuíciou je naše vlastné nastavenie. Pokojná myseľ, pozitívnosť a rovnováha. Byť svojou pozornosťou naplno a intenzívne v prítomnosti. Uvedomovať si svoje spojenie so zemou, ale aj spojenie s každou našou časťou. So svojim telom, mysľou a duchom. Obzvlášť, ak sme veľmi zaneprázdnení. Pozostávame z týchto častí a mali by sme sa im rovnako venovať. Že impulzy intuície ešte nevnímate? Čím viac budete chcieť, čím viac budete očakávať, tým viac si cestu k intuícií budete tarasiť. Preto sa uvoľnite, vnímajte život ako krásnu hru, nájdite si čas na meditáciu a tvorivú činnosť, na oddych, tanec, či šport. No a intuícia vás jedného dňa prekvapí.
ZEPTALI JSME TATIANY
Zmiňovala jste potřebu pracovat na propojení těla, mysli a ducha, ale jsme stále tak zaneprázdnění. Jak to děláte vy?
Deň začínam cvičeniami čchi kungu, vďaka ktorým sa naladím na svoje energie a na svoje srdce. Rovnako príroda mi upokojí myseľ a nabije ma energiou. Ak je však času pomenej, prírodu nahradí záhradka. Pestujem si vlastnú zeleninu, nejaké drobné ovocie a milované bylinky. Rada si však dám aj horúci kúpeľ s morskou soľou, či dobrú masáž. S radosťou chodievam na trh, kde si kúpim čerstvé potraviny a uvarím niečo dobré, čo dodá telu výživu. Strava je pre moju rovnováhu tela, mysle a ducha veľmi dôležitá. Telo cez ňu dostáva nielen spomínanú výživnú stravu. Myseľ sa rada zapája do toho, čo vlastne navariť, aj keď treba povedať, že tu má dosť silnú konkurentku, intuíciu. Precítenie toho, že varím na ohni, energii matky Zeme, že varím zo zdravých produktov, a že varím s nesmiernou láskou plne prítomná v tejto činnosti, napĺňa môjho ducha. Verím, že rovnako aj ducha mojich blízkych.
Je pro vás důležitá strava?
Konzumujem potraviny z nášho klimatického pásma, vypestované doma, alebo u drobných farmárov, či na farmách, ktorým dôverujem. Ak konzumujem mäso, tak iba mäso z domáceho chovu. Vyhýbam sa baleným a príliš spracovaným produktom. Riadim sa takým svojim malým testom: predstavte si, že to, čo kúpite a chystáte sa zjesť zasadíte do zeme. Z obilia, semiačok, orechov a strukovín narastú nové rastliny, ktoré dajú opätovnú úrodu. Ovocie a zelenina sa rozložia a slúžia ako kompost na obohatenie pôdy. Ako to však vyzerá, keď sa v pôde ocitne trebárs... balený krájaný chlieb, keksy, vákuovo balená šunka? Vnímate ten rozdiel? Strava dokáže vytvoriť krásny súzvuk s matkou Zemou a ten dáva životu iný nádych. Ten nám pomáha v napojení na naše vyššie Ja, pomáha nám zostať v našom strede, v našom srdci. A vtedy je úplne iný nielen koučing, ale aj sám život.
Tatiano, vy prý svým klientům dáváte i recepty! Uvedete nám příklad?
Keďže ryža natural je z hľadiska energií jin jang najvyrovnanejšou potravinou a je vlastne obilninou s určitým posolstvom, dala by som čitateľom recept na jej správnu prípravu: Ryžu niekoľko krát premyjeme v studenej vode, v dlaniach ju môžeme dobre „pošúchať“. Skúste pri tom precítiť silu tejto obilniny. Pokiaľ nám to čas dovolí, ryžu môžeme nechať 1 hodinku namočenú. Následne umytú ryžu vložíme do plytkého kastróla alebo hlbšej rajnice s hrubším dnom, pridáme približne dvojnásobné množstvo studenej vody a posolíme morskou soľou. Stačí trošička, medzi prsty. Keď ryža začne vrieť, zakryjeme ju pokrievkou, stiahneme oheň na minimum a varíme presne 1 hodinu. Celý čas varenia ryže pokrievku nedvíhame. Tento proces je dôležitý, pretože sa počas neho uvoľňuje informácia plnej pamäte zrna, ktorá je v obilninách uložená. Informácia našej matky Zeme. Z takto pripravenej ryže môžete začať doslova čarovať. Vykúzliť rôzne druhy rizota, kaší, či smoothis je už hračka.
Ing. TATIANA ČERVENÁ
V minulosti pracovala jako tlumočnice z ruského jazyka a z asistentky se vypracovala na ředitelku obchodu a marketingu rakouské nadnárodní společnosti. Téměř deset let strávila mnoho času v zahraničí a na cestách, zejména na trzích Ruska, východní Evropy a Asie. A pak přišel den, kdy, jak ona sama říká, „kdy nemohla ani vstát z postele, natož si namazat chléb“. Říká se tomu syndrom vyhoření. A dodává, že „pokud bych naslouchala signálům těla či tichému hlásku intuice, nikdy bych se do takové situace nedostala“. Díky této zkušenosti pak nastal životním zvrat. Díky dalšímu studiu rozvoje osobnosti a koučingu tak dnes Tatiana pomáhá nalézat svým klientům více radosti, zdraví a pohody na životní cestě a hledat, jak obejít ty strasti. Neboť i díky poznání a podpoře jiných můžeme pak postupovat v životních meznících obezřetněji.
RECEPTEM NA CHLADNÉ ZIMNÉ DNI JE RAŇAJKOVÁ KAŠA
Uvarenú ryžu zalejte vodou, aby vznikla „hustejšia polievka“ a dajte variť spolu s nakrájanými jabĺčkami. Pridajte 2-3 hrebíčky, trochu mletej škorice a hrozienka, či pár sušených sliviek. Spolu povarte do mäkka a môžete servírovať. Kašu si môžete osladiť lyžičkou medu, posypať semiačkami, či orechmi podľa vlastnej chuti.
Pre tých, ktorí nevedia odolať „nápojom z mixéra“: do mixéra vložíme 1-2 lyžice uvarenej ryže natural, dolejeme horúcou vodou, pridáme nakrájanú hrušku, nastrúhaný zázvor, lyžičku medu a trochu trebárs sezamových semiačok. Rozmixujeme, a chutné, zahrievajúce raňajky si môžeme zobrať v termoske aj so sebou. Výbornou kombináciou pre nápoj je aj citrónová šťava so zázvorom a medom, či už spomínané jablko so škoricou.
Milujete bryndzové halušky a ste celiatik? Skúste namiesto halušiek s bryndzou zmiešať už uvarenú ryžu natural. Budete príjemne prekvapení. Vyskúšajte tiež pohanku, pšeno, jačmeň, pšenicu alebo quinou. A čo je pri tom dôležité? Robiť to všetko s láskou, s radosťou a ľahkosťou.
Veškeré dotazy přímo na: Ing. Tatiana Červená, ACC, +421 915 795 211, www.coach-mentor.sk